Nedávné diskusní vlákno na webu UKClimbing.com se zabývalo otázkou, proč ve společnosti Mountain Equipment nepoužíváme ve spacácích hydrofobní peří. Je to dobrá otázka, na kterou jsme museli odpovědět. Přečtěte si, jaký je náš pohled na používání hydrofobního peří jak v oblečení, tak ve spacácích.
Hydrofobní peří je termín obvykle používaný pro prachové peří, které bylo potaženo hydrofobní (vodoodpudivou) chemikálií, aby absorbovalo méně vody a rychleji schlo. V mnoha podmínkách je izolant z prachového peří tím nejlepším dostupným materiálem, ale jeho jedinou nevýhodou je, že za stálých vlhkých podmínek ztrácí něco ze svých izolačních vlastností. Proto se používá hydrofobní úprava.
Hydrofobní prachové peří existuje již mnoho let, bylo vyvinuto americkou armádou a od té doby se vyrábí v různých formách, ačkoli popularita hydrofobních prachových nátěrů používaných v outdoorovém průmyslu za posledních deset let výrazně vzrostla. To je částečně důsledkem trendu zúžených komor a lehčích péřových oděvů střední hmotnosti, což znamená, že prachové peří se používá ve větším rozsahu prostředí, než bývalo dřív zvykem. Tyto moderní hydrofobní nátěry, aplikované na peří jsou buď na bázi toxického PFC (obsahuje fluorkarbonáty), na bázi silikonu nebo na bázi vosku a jejich využití v outdoorovém průmyslu bylo docela široké.
Za prvé, příležitostně používáme hydrofobní peří, ale jen zřídka. Je to proto, že to není kouzelná hůlka: hydrofobní peří prodlužuje dobu, po kterou sice můžete produkt používat ve vlhkých podmínkách, ale pořád to není ideální řešení pro bivakování bez přístřešku v dešti nebo za mrholení.
Ve většině podmínek pravděpodobně nezaznamenáte velký rozdíl mezi hydrofobními a chemicky „neošetřenými“ péřovými spacáky a máme spoustu důkazů o tom, že nehydrofobní péřové spací pytle jsou velmi úspěšně používány při delších a náročných akcích.
Například když Tom Livingstone, Aleš Česen a Luka Stražar lezli v roce 2018 na Latok I přes 7 dní, použili spací pytel Fireflash. Ten nemá hydrofobní peří a speciálně vyrobený spacák pro dvě osoby je opět naplněný husím peřím bez hydrofobní úpravy.
201906_latok.jpg
Podobně „pobuřující“ je také 105denní přechod Antarktidy v podání Bena Saunderse a Tarky l’Herpiniere, kteří každý den balili zmrzlé spacáky, a zvládli to také s nehydrofobními spacími pytli.
Ale také vyrábíme spacáky na míru pro Paula Ramsdena, několikanásobného držitele Piolet d’Or, „horolezeckého Oscara“. Ten vyžaduje, aby izolaci v jeho spacácích zajišťovalo právě hydrofobní peří.
Jeho argumentace? Hydrofobní péřák mu poskytuje další stupeň pojištění pro neplánované bivaky a pro případ, že by musel balit několik dní mokrý spacák. Paul je perfekcionista, má výborné znalosti a zkušenosti, týkající se svého vybavení pro bivakování. Mezi sportovci, které vybavujeme spacáky je jeho preference hydrofobního peří ojedinělá.
Pokud chcete udržet něco úplně suché, začnete logicky odolností zvenčí. Některé spacáky Mountain Equipment vyrábíme ze svrchního materiálu, který odolává vodě. Někdy ho používáme částečně i na vnitřní straně spacáku, přesněji v oblasti kapuce a nohou. Tam, kde se může objevit více vlhkosti, přicházející z vlhkých ponožek nebo vnitřku bot, uložených uvnitř spacáku. Vodoodpudivý svršek spacáku je podle nás mnohem lepší cesta k tomu, jak udržet něco suché, než chemická úprava peří.
Pokud někde spíte opravdu mokří a hydrofobní peří uvnitř vašeho spacáku zůstane suché a zbytek spacáku se namočí, je to pořád dost nepříjemná situace. Jedno trefné přirovnání se tu nabízí. když řídíte kabriolet a začne pršet, neoblečete si nepromokavou bundu, ale raději vysunete střechu.
Rovněž stojí za zmínku, že stejně jako u prachového peří má i hydrofobní peří „bod zlomu“, kdy příliš zvlhne a ztratí loft.
Péřové spací pytle vydrží opravdu mnoho let v náročných podmínkách. Spacáky, které mají uvnitř peří s hydrofobním povlakem, mají kratší životnost. Máme spoustu zákazníků, kteří spí roky spokojeně v našich spacácích, které mají za sebou 20, 30 nebo dokonce 40 let používání. Všichni víme, že spacáky s povrchovou DWR úpravou vnější textílie po chvíli ztratí své vlastnosti a snadno promoknou. Vodoodpudivé, chemicky ošetřené membránové textilie jako Drilite Loft ™ vydrží mnohem déle a membrány jako GORE-TEX INFINIUM™ ještě déle.
Peří je od začátku hydrofobní. Peří ve svém přirozeném, chemicky neovlivněném stavu velmi dobře odpuzuje vodu. Husy i kachny mají extrémně hydrofobní peří. Zajděte někdy do parku nebo k rybníku a podívejte se na peří plujících kachen. Na jejich peří uvidíte třpytící se kapky vody, které zůstávají na povrchu per. To je důkaz, že peří je hydrofobní i bez chemického ošetření.
Problém je v tom, že prachové peří samo o sobě zapáchá a může snadno hnít, pokud není vyčištěno od mnoha přírodních olejů. Proto jej musíme důkladně vyčistit, ale tím se také snížujeme hydrofobie peří.
Je to docela neelegantní řešení, když se na vyčištěné peří nanese spoustu syntetické chemie, aby bylo znovu patřičně hydrofobní. Zvláště když se outdoorový průmysl snaží snížit počet chemických úprav materiálů, které většinou znamenají negativní stopu při znečištění životního prostředí.
Vyzkoušeli jsme více různých možností a obecně platí, že čím ekologičtější je aplikovaná technologie, tím méně vydrží. Mimochodem, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, prachové peří rozhodně nenasákne vodu vůbec snadno.
Jak již bylo napsáno výše, příležitostně používáme v našich spacácích hydrofobní peří, například u výše uvedených jednoúčelových prototypů. V minulosti jsme vyráběli komerčně dostupné spací pytle, využívající hydrofobní prachové peří. Pozorně sledujeme vývoj hydrofobních technologií používaných u peří a jsme v neustálém kontaktu s dodavateli peří a testovacími laboratořemi, které se zabývají vývojem hydrofobního prachového peří a jeho testováním.
Také používáme hydrofobní prachové peří u některého lehkého péřového oblečení (řada bund Arete), u něhož je pravděpodobné, že bude na krátkou dobu použito ve vlhkých podmínkách.
Stručně řečeno, hydrofobní peří má mezi „zateplovacími“ výrobky určitě své místo, jen si nemyslíme, že je ve spacích pytlích nezbytné.