Péřový spacák se na první pohled může zdát jako jednoduchý pytel plný peří. Ve skutečnosti se jedná o nejkomplikovanější péřový produkt. V noci klesá tělesná tepelota, nehýbeme se a tělo je nutné lépe izolovat. Různé partie těla vyžadují odlišné přístupy z pohledu typu a množství peří. Do hry vstupují různé tvary komor, materiály a další technologie, které rozebereme v tomto článku.
Druh komor – existuje několik druhů komor jejichž tepelně izolační vlastnosti a hmotnost se liší. Základní komorou je H-komora, kterou ale u žádného spacáku Mountain Equipment nanajdeš. U základních modelů používáme šikmé komory a nejkomplikovanější, ale zároveň nejteplejší komory najdeš u řad EXTREME. Každá komora má uvnitř přesně určenou dávku peří v souladu s potřebami ochrany těla, tzv. body mapping. Více o komorách v následující kapitole.
Ergonomický tvar pro chodidla – nohy je potřeba mít izolované co nejlépe, protože se málo prokrvují. Dno spacáků Mountain Equipment je zkosené ve tvaru lichoběžníku a oblast špiček je zvýšená jako žraločí ploutev. Díky tomuto ergonomickému tvaru nestlačíš chodidly na peří v komorách kolem nohou. Proto nevznikají místa úniku tepla a izolace funguje beze ztrát.
Kapuce – hlavou uniká z lidského těla nejvíce tepla (30 %), proto je potřeba věnovat kapuci zvláštní pozornost. Sedm nebo pět komor v kapuci (podle typu spacáku) zabrání migraci peří, chrání hlavu před ztrátou tepla a tím podpoří nerušený spánek. Svou práci zde dělá i komplexnost střihu v oblasti hlavy. Když potřebuješ kapuci stáhnout, není problém. Podle tvaru šňůrky přesně víš, jestli stahuješ horní část kapuce (plochá šňůrka), nebo spodní část (kulatá šňůrka).
Peří u nohou a v kapuci – v těchto partiích používáme peří s vyšší hustotu plnění, která zabraňuje průniku vlhkosti hlouběji do komory. To oceníš při spaní ve sněhovém záhrabu, při kontaktu s mokrou stěnou nebo při kondenzované vlhkosti ve stanu.
Ochranný límec kolem krku – aby nedocházelo k odcházení tepla ze spacího pytle. Límec na vnitřní straně vyplní prostor kolem ramen a krku. Tím se teplo ve spacáku „zašpuntuje“. V límci je menší hustota peří, aby se přesně vytvaroval podle tvaru tvých ramen a krku.
Zip YKK® s automatickým zámkem – ve spacáku Mountain Equipment nezažiješ ten nepříjemný pocit probouzení se v noci s rozepnutým zipem. Zip má zámek a samovolně se nerozepne. Jednoduchým zatažením uvolníš pojistku a spacák rozepneš, až když budeš chtít. Kvůli pohodlnému zapínání bez zadrhávání je použitý kvalitní zip od renomovaného výrobce YKK®. Právě tento zip bez problémů funguje i v mrazu a můžeš se na něj kdykoliv spolehnout.
Izolační léga pod zipem – zamezuje úniku tepla nejslabším místem spacáků, zipem. Trojúhelníková léga je vyplněná peřím a syntetikou, která přiléhá ke spacáku. Syntetika brání pohybu peří podél légy. Zip je umístěn ve spodní polovině spacáku, aby teplo, které stoupá vzhůru, neodcházelo přes zip ven.
Strečové nitě – jsou použity na vnitřní straně spacáku a lépe tě „obejmou“. Eliminací cirkulace vzduchu ve spacáku je dosaženo lepších izolačních vlastností a tepelný komfort se zvyšuje bez přidání hmotnosti.
Elastické švy – snižují ztrátu tepla. U těch nejvýkonnějších spacáků řady EXTREME se používají pružné švy EXL®, které zlepšují teplotní komfort spacáků zhruba o 2°C.
Druhy komor
To, jakým způsobem je spací pytel konstruován, má velký vliv na odolnost vůči oděru, schopnost izolovat teplo ve vlhkých podmínkách a v neposlední řadě také na hmotnost. My používáme mnohem složitější konstrukce, než kterýkoli jiný výrobce a děláme tak proto, protože na dlouhých a náročných cestách na tom opravdu záleží. Snažíme se, aby spacák izoloval rovnoměrně v celé své konstrukci, protože nemá smysl mít hruď v teple, když mrznou nohy.
Konstrukce komor a přepážek mezi nimi také ovlivňuje to, aby peří zůstávalo rovnoměrně rozmístěné v celém prostoru.
V baffle (V komory)
Strukturálně nejsilnější dostupný tvar komor nabízí zároveň největší překrytí švů. Jedná se o tepelně nejefektivnější komoru. Mírně přispívá k celkové hmotnosti spacáku. Používá tam, kde je vyžadována bezkonkurenční izolace.
Slanted box wall construction (zkosené komory)
Jedna z nejjednodušších konstrukcí, ale díky šikmým stěnám nabízí lepší stabilitu a tepelnou izolaci oproti klasickým H komorám.
Trapezoid (Lichoběžníkové komory)
Lichoběžníkové komory jsou prvotřídní konstrukční metodou pro výjimečné spací pytle. Nabízejí vynikající překrytí švů, snižují tepelné mosty a s tím spojené vodivé tepelné ztráty. To znamená, že k zahřátí je zapotřebí méně peří, zvláště při dlouhodobém používání. V lichoběžníkových přepážkách 14:7 vytvářejí boční stěny „kouzelný úhel“, který maximalizuje sílu a stabilitu komor a nabízí vynikající maximalizaci loftu. Lichoběžníkové přepážky jsou lehčí než přepážky V.
Co komora, to jiné přesně navážené množství peří
Koncept „komora po komoře“ (baffle by baffle) je ve světě péřových spacáků unikátní. Pro každou jednu komoru spacáku je přesně stanovená dávka peří. Ano, je to věda a množství ordinuje Dr. Down.
Proč nepoužíváme klasické H-komory?
U našich spacáků nepoužíváme obvyklé „H komory“, ale komory se šikmými stěnami, které lépe brání úniku tepla přes švy. U našich spacáků oceníš také nadstandardní izolaci nohou, která tvarem spacáku kopíruje tvar chodidel tak, aby nedocházelo ke stlačování peří chodidly, což by způsobilo zhoršenou izolaci. Peří pod ploskami nohou je navíc ve více komorách. Střih spacáku je přizpůsobený podmínkám používání jednotlivých typů spacáků. Podrobnosti o tvarech Expedition Fit, Alpine Fit, Mountain Fit a Gran Turismo si můžete přečíst zde…