Životnost, údržba a záruka

Pravidelně pečuj o svůj spacák

Když se budete o svůj péřový spacák dobře starat, vydrží vám mnohem déle než jen několik let. Traduje se, že o péřový spacák se musíš na rozdíl od syntetiky složitě starat. Ovšem opak je pravdou. Stačí málo – sušit, větrat, správně skladovat a občas vyprat.

  • Ráno po probuzení mu dopřej trochu slunce pro odpaření vlhkosti a vyvětrání. Když je vlhký, dopřej mu trochu tepla a slunce při delší přestávce během dne. 
  • Před spaním nech spacák po vybalení chvilku „nabrat“ vzduch, aby dobře izoloval. 
  • Po návratu domů vysvoboď spacák z kompresního obalu a nech ho „dýchat“ ve větším síťovaném vaku. 
  • Pokud spacák nepoužíváš, ulož ho na suchém a chladném místě, mimo dosah  slunečních paprsků.
  • Zip udržuj čistý a občas ho namaž. Nejlépe speciálním přípravkem, který chrání zip před ulpíváním prachu a odstraňuje nečistoty jako sůl, písek atp.  
  • Neper svůj péřák bezdůvodně příliš často. Malé skvrny můžeš většinou vyčistit vlhkým mýdlovým hadříkem. Praní je poměrně složitý i časově náročný proces a na zvážení je proto možnost, objednat si tuto službu u specialistů. 
  • K praní používej výhradně speciální prací prostředky. Vedlejším účinkem vyprání látky je regenerace peří. Vypraný spacák můžeš sušit v bubnové sušičce. Bez ní to jde na vzdušném místě také, ale trvá to dlouho a jsou tím starosti.

Praní spacáku

Když nepochybuješ o tom, že praní zvládneš a máš na to dostatek času, můžeš začít. Nejprve vyper oba obaly – kompresní i skladovací “kostku” ze síťoviny.

Pro praní spacáku stačí běžná automatická pračka. Praní je ta snadnější část čištění, na rozdíl od sušení. 

Platí, že čím lehčí spacák, tím snadnější praní. Objemnější, těžší spacáky vážící přes kilo per raději v pračkách s větším objemem bubnu nebo je svěř profesionálům. 

K praní vždy používej speciální prostředky na praní peří, v názvu vždy bývá sousloví “down wash”, např. Grangers Down Wash, Nikwax Down Wash Direct, Storm Down Wash nebo Fibertec Down Wash Eco. Nikdy nepoužívej aviváž ani běžné prací prášky. Chemické čištění v čistírně je rovněž cesta do pekel a může peří nenávratně poškodit. 

Před praním vymyj v pračce horkou vodou boxy pro prací prostředky od zbytků starých prášků a usazenin. Následně zapni s prázdnou pračkou cyklus máchání a tím definitivně  odplavíš z pračky veškeré zbytky nečistot. 

Teď si připrav spacák. Uvolni všechny stahovací šňůry a pečlivě zapni všechny suché zipy. Rozepni zcela boční zip, tak aby jezdec zipu byl jen na jedné straně a druhá z něj byla vytažena.

Zkontroluj visačku, podívej se na uvedené symboly a věz, že i když je na visačce jen informace o ručním praní, praní v pračce je v pořádku. Nastav program “jemné praní” nebo “vlněné prádlo”. Zvol pomalou rychlost odstřeďování, max. 400 otáček za minutu. Teplotu nastav na 30 stupňů. Doporučujeme provést alespoň 2x cyklus máchání.

Před ručním praním naplň velkou vanu teplou vodou a přidej prací prostředek typu down wash. Spacák jemně ponoř. Počítej s tím, že vzduch mezi peřím bude chvíli ztěžovat ponoření spacáku. Opatrně omyj spacák po vnitřním a vnějším povrchu a mačkej pečlivě kousek po kousku mezi prsty. Nakonec spacák pečlivě vymáchej.

Po vyprání vyndej z pračky nebo vany mokrý, vodou nasáklý spacák a velmi opatrně ho polož do připraveného lavoru. Drž spacák tak, aby kvůli zadržené vodě nezpůsobily vodou ztěžklé komory poškození švů. Nenech se znepokojit tím, jak spacák právě vypadá:-)

Jak vysušit péřový spací pytel

Na řadě je sušení. Péřový spacák musí být důkladně vysušen, aby znovu bezvadně fungoval. Sušení prováděj pomalu, pomocí bubnové sušičky, nastavené na nejnižší možnou teplotu. Volba vyšší teploty, v naději na rychlejší usušení, by mohla snadno poškodit látky nebo jiné části spacáku.

Proces sušení bude trvat několik hodin, zejména u objemnějších spacáků, které mají více peří. Během doby sušení pravidelně spacák kontroluj – vyndej ho ze sušičky a vyzkoušej, jestli není příliš teplý. Důležité je, v častých intervalech promnout komory s peřím mezi prsty. Nepropásni správný začátek “masírování” peří, začni dřív, než bude spacák příliš suchý. Mnutí peří od sebe pomůže oddělit všechny hrudky a zajistit, aby péřová výplň získala zpět svou přirozenou strukturu. Tomuto procesu lze napomoci přidáním několika tenisových míčků do bubnu sušičky.Po důkladném proschnutí je třeba zkontrolovat všechny součásti, jako jsou stahovací šňůrky a jejich svorky a také promazat zipy. Doporučujeme použít specializované produkty, jako je Gear Aid Zipper Lubricant, McNETT Zip Care nebo Zipper Stick. Alternativně lze použít také přírodní produkty, třeba včelí vosk.

Životnost spacáku

Při dodržování jednoduchých pravidel péče vydrží kvalitní péřový spacák nejedno desetiletí, syntetický jen dva, tři roky. Pokud ho často používáš, nezapomeň ho prát častěji. Špinavý a zatuchlý spacák není nic příjemného, materiály trpí a izolace je o něco horší.

DOWN CODEX® – symbol etického přístupu k chovu zvířat

DOWN CODEX® je kontrola původu peří, jeho kvality, etického a ekologického přístupu k chovu zvířat. Každý rok jsou farmy, ze kterých nakupujeme peří, kontrolovány nezávislou švýcarskou organizací IDFL, aby splňovaly parametry nejvyšší kvality. To zaručuje vysokou kvalitu životních podmínek zvířat a tedy i kvalitu peří. Jedno bez druhého nefunguje.

  • Každý výrobek s peřím má unikátní kód, pod kterým dohledáš původ peří a jeho parametry.
  • Komplexní a transparentní systém auditu původu peří, a to ze všech značek a kdekoli na světě.
  • Ve výrobcích Mountain Equipment je peří vždy pouze vedlejší produkt chovů na maso nebo vejce.

30 dní na vyzkoušení spacáku

U každého modelu spacáku Mountain Equipment udáváme hodnotu Good Night Sleep Guarantee (Garance dobrého spánku) a pokud ti v němu bude zima při této teplotě, můžeš ho do 30 dnů vyměnit za teplejší. Stačí doručit nepoškozený spacák, doplatit rozdíl v ceně a my ti pošleme nový a teplejší!

Záruka 10 let

Bez ohledu na to, jestli jedeš k do Tater, do Chamonix nebo na osmitisícovku, tak se na své vybavení musíš spolehnout. Svým výrobkům důvěřuje i Mountain Equipment a za své produkty se nebojí postavit. Na základě desítek let zkušeností a testování nabízíme 10 let záruku na výrobní vady spacáku. Pokud objevíš výrobní vadu, tak spacák bez debat opravíme, vyměníme nebo ti vrátíme peníze.

Pozáruční servis a opravy

Každý se snaží vyhnout situaci, kdy si spacák roztrhne nebo jinak poškodí. Když k nějaké nepříjemnosti dojde, tak máme řešení. Zajistíme opravu v nejbližším servisním středisku Mountain Equipment v Mnichově. Oprava se zvládne standardně do 14 dní a spacák se ti vrátí plně funkční.

Odolnost proti roztržení a prodření

Nejpevnější látku HELIUM™ 40 mají péřové spacáky CLASSIC 40 D (deniérů), velmi odolný je i materiál DRILITE® Loft u řady GLACIERs hodnotou 30 D. Solidní pevnost slibuje HELIUM™ 20 u stejnojmenné řady – HELIUM. Nejzranitelnější jsou látky u těch nejlepších spacáků. Nižší hmotnost a lepší sbalitelnost jsou podmíněny jemnějšími tkaninami – Plasma ™ i membrány DRILITE® Xero u řad EXTREME LIGHT a GORE-TEX INFINIUM™ vykazují odolnost 10 D u řady EXTREME EXPEDITION.